İmamoğlu: Vatandaş yüzleşmek istemiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehircilik Grubu şirketleri KİPTAŞ, İstanbul'u depreme hazırlamak ve kentin dayanıklılığını artırmak için harekete geçti. İstanbul Yenileniyor platformu kapsamında KİPTAŞ, ilk kez mahalle arasına girerek tek yapıları, dönüştürmeye başlıyor. Deprem riski altındaki konutlarını yenilemek isteyen İstanbullular, platforma başvurarak talepte bulunabiliyor, ücretsiz danışmanlık ve rehberlik hizmeti alabiliyor, binalarını yenileyebiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Yenileniyor platformu kapsamında gerçekleşen temel atma töreninde açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, artık mahalle aralarına da girileceğini söyledi. İmamoğlu, "Deprem meselesinin siyaseti ve siyasi propagandası olmaz" diyerek deprem koordinasyonu kurulması için çağrıda bulundu.

İmamoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

Kentsel dönüşüm meselesinde can güvenliği meselesi değil de zenginleşme meselesi diye bakan her kim var ise hayatında kendisine daha büyük bir zarar vereceği iş yapmıyor demektir. Bu sektörün içindeyim, bu sektörü bilirim, bu masaların içerisinde yaklaşık 30 yıldır varım. Ne yazık ki bunun çok örneklerini yaşadım. Yapmayın, yaptırmayın.

Her türlü garantiyi ortaya koyabilecek kurumumuzun genel müdürlerine söyledim. 200-300 tane şantiye istiyorum İstanbul'un sokaklarında dedim. Yapabilir miyiz? Yapabiliriz. 1 sene içerisinde yapmalıyız. Bu gerçekten en büyük madalyamız olur. Yarın öbür gün biz bu şehirde çürük binalarda yaşıyorken 10-15 bin aileyi sapasağlam evlerinde mahalle içlerinde kavuşturduk bize muazzam bir huzur yaratır. Ben bu madalyayı milletimle beraber kazanmak istiyorum. Özellikle 99 yılı öncesinde bu riski gözetip binaları kontrol etmelerini ve kontrol ettirmeyi istiyoruz.

VATANDAŞLARIMIZ BUNUNLA YÜZLEŞMEK İSTEMİYOR
Sayın vekilim, bizi yüzde 35 ve 40'a yakın insan binalarını kontrol ettirmeye sokmadılar. Normalde bir araştırma yapıyoruz deyip 99 öncesinde yapılmış binalara giremedik. Vatandaşlarımız bununla yüzleşmek istemiyor. Bunu çözmek zorundayız, o bakımdan bu duyarlılığa vatandaşlarımızı bekliyoruz. Gerçekten depreme dayanıklı yeni ve nitelikli binalara temel atmak istiyoruz. Ve bu işin partisi yok. Bu işin siyaseti yok, bu işin A B C partisi ilçe başkanı diye bir şey yok. Bu işin bakanlığı da yok. Bakanlıkla da bir araya gelmeye hazırız.

Sadece şu konuda sitemim var. Deprem meselesinin siyaseti ve siyasi propagandası olmaz üzerinden gelin İstanbul'da bütünlükçü yapıyla deprem koordinasyon kurulu, merkezi anlayışıyla kararların hızlı alındığı, sayın vekilime anlattım. Bakanlığa teklif ettiğimiz meselede herkesin içinde olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Aynı AFAD gibi. İstanbul'un yenilenme meselesini de bir çatı altında toplayalım. Gelin, hep birlikte bunu yapalım bu süreci beraber geliştirelim, büyütelim. Kentsel dönüşüm deyince vatandaşımızın aklına devletimizin gücü, ciddiyeti ve şevkati gelsin. Kentsel dönüşün deyince tüyleri diken diken olmasın insanların. Acaba ne oluyor, binamız elden mi gidiyor demesin. Af edersiniz kim çalıyor, çırpıyor demesin.
 
Üst Alt