Kadınlara fark attı! Erkeklerin tercih ettiği en popüler estetik uygulama hangisi?

62d810ff86b24a1d605bb4c3.jpg

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği 2020’de sunduğu rapor ile sadece kadınların estetik tedavi gördüğüne dair yaygın ve yanlış inanışı ortadan kaldırdı. Bu rapora göre 2020 yılında daha önceki yıllara kıyasla erkek ve kadınlar arasındaki estetik cerrahiye başvuru oranları arasındaki fark yüzde 11 azaldı. Erkeklerin ameliyatsız estetik başvuruları ise yaklaşık yüzde 6’ya ulaştı. Günümüzde özellikle cerrahisiz, kesisiz ve risksiz medikal estetik işlemler sayesinde pek çok alana müdahale edilebilmesinin erkeklerin algısını ve tercihini etkilediğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, “Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'nin 2020 Plastik Cerrahi İstatistikleri raporunda, erkeklerde 1 milyondan fazla kozmetik işlem yapıldığını ve bu sayının artmakta olduğunu ortaya koymuştur. Bu rapora göre ise erkeklerde en çok tercih edilen medikal estetik uygulamaları Botoks (botulinum toksin) ve dermal dolgu oldu” dedi.

Alıntı Metni

Erkeklerin tercih ettiği en popüler estetik uygulama hangisi?

Dr. Nihat Mustafayev, erkekler ve kadınların estetik tercihleri birbiriyle benzerlik gösterse de anotomik farklılıklar nedeniyle uygulamada hassas davranılması ve işlemlerin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Nihat Mustafayev erkeklerin en çok tercih ettiği popüler işlemleri şöyle sıraladı:

1- Botoks (Botulinum Toksin) uygulamaları

Botulinum toksini (BoNT-A), Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen ve geçici kas güçsüzlüğüne neden olan bir nörotoksindir. Erkeklerle estetik konsültasyon yapılırken çeşitli anatomik farklılıkların olduğunun açıklığa kavuşturulması önemlidir. Erkekler daha büyük bir kas kütlesine sahip olma eğiliminde olduklarından, bu farklılıklar istenen etkileri elde etmek için gereken ürün miktarını da etkilemektedir. Botulinum toksini almaya karar veren erkeklerin birincil amacı, genel olarak daha genç bir görünüm elde etmek veya bazı yaşlanma belirtilerini azaltmak (alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar, göz çevresi kırışıklıklar) yani tedavi etmektir.

2-Hyaluronik Asit Dermal Dolgu

Hyaluronik asit dolgu maddelerinin popülaritesi, kullanım alanlarının geniş olması ve hızlı sonuç vermesi nedeniyle farklı yaşlardaki insanlar tarafından tercih edilirliği gün geçtikçe artmaktadır. Hyaluronik asit, cildimizde doğal olarak bulunan, suyu tutan ve nemli, dolgun kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Ancak yaşla birlikte azaldığı için yetişkinlerde yüz hacmini kaybetmeye ve kırışıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Hyaluronik asit dermal dolgu maddeleri, sağlıklı ve genç bir görünüm veren kolajen ve elastin üretimini uyararak vücudun ve yüzün çeşitli bölgelerinin hacmini artırır, aynı zamanda nemlendirme sağlar.

62d8112a86b24a1d605bb4c6.jpg


Son birkaç yılda erkekler arasında çene çizgisi ve çene gibi erkeksi görünümü vurgulamak ve yüz şeklinde daha açısal bir görüntü oluşturmak için bir tercih olmuştur. Bu maskülinizasyon olarak bilinir ve bu görünümün sağlanmasında hyaluronik asit dolgu maddeleri kullanılır. Diğer kullanım alanları arasında gençleştirme, göz altı kırışıklıklarının ve kaş çatmalarının düzeltilmesi ve doğal bir görünüm korunurken yüz hatlarının genel olarak iyileştirilmesi de yer alır.

3-Cerrahisiz yağ eritme uygulamaları

Liposuction gibi cerrahi yağ azaltma prosedürlerine bir alternatif olarak erkekler arasında popüler hale geldi. Ameliyatsız yağ azaltma prosedürleri, deri altı yağ ceplerinin boyutunu azaltmak için belirli bölgelerdeki yağ hücrelerini parçalayarak çalışır. Hızlı iyileşme süresi ve etkili sonuçları nedeniyle özellikle erkeklerin liposuction tedavisi yerine bu tür bir prosedürü seçmesinin nedenlerinden biridir.

Toplumdaki Estetik Algısı Değişti mi?

Toplumdaki ve özellikle erkeklerdeki estetik algısının değiştiğini söyleyen Dr. Nihat Mustafayev, “Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye ulaşmak kolay hale geldi ve sosyal medya öncesi dönemde var olan pek çok tabu da yıkılmaya başladı. Daha önce ulaşılmaz ve sadece belli sosyo-ekonomik sınıflara ait olduğu düşünülen estetik işlem ve uygulamalar da yine sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte form değiştirerek belli sosyo-ekonomik sınıfların yaptırdığı bir tedavi olmaktan çıkıp sıradan bir insanın da öğle yemeği arasında gidip yaptırdığı bir işleme dönüştü ve ihtiyaç halini aldı. Üstelik bu etki yalnızca kadınların değil erkeklerinde estetik ile ilgili görüşlerini ve taleplerini etkiledi" diye konuştu.

Alıntı Metni
 
Üst Alt