Kılıçdaroğlu'ndan 'aday' sorusuna yanıt: Sürprizlere yer yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’da katıldığı ortak canlı yayında cumhurbaşkanı adaylığı ve Millet İttifakı’na yönelik eleştirilere yanıt verdi.

"ELAZIĞLI BİR BAKAN OLACAK"

Kanal 23 ve Kanal Fırat ortak yayınında konuşan CHP lideri, iktidar olduklarında Elazığ'a bakanlık vereceklerini söyledi ve ekledi:


Burası benim memleketim. Bir Elazığlıyı bakan yaparız ne olacak. Elazığ uzun süredir bakan çıkarmadı. Bakan çıkarması lazım. Elazığ, bu bölgenin kilit kentlerinden birisi, elbette bakan verilmesi lazım. Bakanın buraya daha fazla hizmet getirmesi lazım. Elazığ uzun süre AKP'ye destek verdi, hatta ful destek verdi. En azından belli bir süre dahi olsa bir bakanlık verilmesini elbette Elazığlı bekler. Allah nasip ederse iktidar olacağız, parlamentoda Elazığlı bir bakan olacak.

'ERDOĞAN'A, ‘DEVLETTE LİYAKATI MAHVETTİNİZ' DEDİM'
Kılıçdaroğlu, Saray'a hayatı boyunca bir kez gittiğini anlatarak şöyle devam etti:


Ben pek çok bakan ve başbakanla da çalıştım.15 Temmuzdan sonra sarınım 16 Temmuz'da hayatımda bir kez saraya gittim. Lüksü, şatafatı gördüm. Orada ben vardım, başbakan Binali Bey vardı, Devlet Bahçeli vardı, İbrahim Kalın vardı, şimdi cumhurbaşkanı yardımcısı olan Fuat Oktay Bey vardı. Dedim ki Sayın Erdoğan'a, ‘Siz devlette liyakat sistemini mahvettiniz' dedim. ‘İşi ehline vermediniz ve Türkiye bu hale geldi' dedim.

‘Devlette liyakat olsaydı bu hale gelmezdi' dedim ve şu örneği verdim, ‘ben rahmetli Özal ile çalışırken, daire başkanıyken biz önümüze bir olay geldiğinde oturur başbakanla tartışırdık. Kendi görüşümüzü söylerdik.' Binali Bey hemen atladı dedi ki, ‘Kararı siyasiler belirler' Kararı elbette siyasiler verir ama onun yanlış olduğunu ben söylemezsem, uygulamadan sonra yanlış olduğu ortaya çıkarsa o kişi dönüp bana, ‘Niye beni zamanında uyarmadın' diyemez. Liyakat sistemini yok ederseniz devlette çürüme başlar. Buradan devleti çıkarmamız lazım.”

'MASA DAĞILIYOR İDDİALARI FASA FİSO'
Millet İttifakı'na yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu “Millet İttifakı dağılıyor, masanın altında HDP var, masanın yan tarafında şu var, öbür tarafında şu var, yok birbirine girdiler…Bunların tamamı fasa fiso. Yok öyle bir şey. Biz sadece gülerek bunları okuyoruz. Bunların hiç gerçek payı yok” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN BEKASI SÖZ KONUSU'
“Olaylara parti penceresinden bakmıyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye'nin yaşadığı şartlar bir parti olayı olmaktan çıkmış durumda. Bu artık bir Türkiye sorunu. Türkiye'nin bekası söz konusu. Eğer devlette çürüme başlarsa, adalet dediğimiz kurum yara alırsa, en alttaki hakim, ‘Ben Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamıyorum' diye karar alırsa, o devlet biter. Buradan devleti çıkarmamız lazım. Adalet mekanizmasını güçlendirmemiz lazım. Devlette liyakati yeniden oluşturmamız lazım” şeklinde konuştu.

'HENÜZ TÜRKİYE'NİN BÜTÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRMADIK'
“Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayını belirledi mi?” şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:


Eğri oturup doğru konuşalım. 6 lider bir aradayız. Daha henüz Türkiye'nin bütün sorunlarını masaya yatırmış değiliz. Önce parlamenter sistemi masaya yatırıp, bunu nasıl çözeceğimizi, adaleti nasıl getireceğimizi, yolsuzlukları nasıl önleyeceğimizi, geldiğimiz zaman hemen süratli bir şekilde hasar tespit komisyonu kuracağımızı, hemen arkasından ekonomik sosyal konseyi toplayacağımızı, strateji planlama teşkilatını kuracağımızı bunlarla ilgili kararlarımızı aldık.

Cumhurbaşkanının olacak kişinin taşıyacağı özellikleri de sıralayan Kılıçdaroğlu “Cumhurbaşkanı nasıl olmalı onu kendi bildirimizde açıkladık. Cumhurbaşkanının devlet aklı olmalı, devlet tecrübesi olmalı, ahlaklı olmalı, kendi egosuna teslim olmamalı, adaletli olmalı, adaleti savunmalı. Devlette liyakati savunmalı. Bunların olması lazım. Bu niteliklere uygun kişi bulacağız. Var, niye olmasın?” dedi.

"SÜRPRİZLERE YER YOK"

“Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:
Arkadaşlarımız bunu söyleyebilirler tabiî ki. Sonuçta her parti kendi liderini cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. Ama biz akılcı davranıyoruz. 6 lider bir aradayız, akılcı politikalar üreteceğiz. O akılcı politikalarla yolumuza devam edeceğiz. 6 lider kader birliği yaptık, parti için değil, Türkiye için yaptık. Seçeceğimiz lider egosuna teslim olmayan bir lider olacak.

Verdiği sözü tutacak, alt alta yazılan vaatlerin altına imzayı atacak, liderlere karşı o yükümlülüğü yerine getirecek ve bunu kamuoyuna deklere edecek. Devlet çarkı o kadar bozuldu ki, yeniden inşa sürecinde akılcı politikalar gerekiyor.

“Sürpriz bir aday çıkabilir mi?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Yok hayır, sürprizlere yer yok. Akılcı politikalarla yola çıkmak lazım” dedi.
 
Üst Alt