Lazer işlemlerinin cilt güzelliğine faydaları nelerdir?

623c898686b245289cdc79a2.jpg

Lazer ile cilt yenileme

Yapılan araştırmalar çeşitli cilt problemlerini düzeltmenin en etkili yolunun lazer gençleştirme yöntemi olduğunu göstermiştir. Yüzey yenileme, eski, yıpranmış cildi; taze, sağlıklı bir ciltle değiştirir. Lazerle cilt yenileme, medikal estetik alanında başarıyla uygulanan yeni bir yöntemdir ve özellikle yüz, boyun, göğüs ve ellerdeki yaşlanma izlerinin giderilmesi için uygulanan bir işlemdir.

Lazerle cilt yenilemede üstten çok ince bir tabaka kaldırılarak kırışıklıklar giderilir, kollajen dokusunu sıkılaştırmak için özel teknikler kullanılırken cildi pürüzsüzleştirir. Lazerle tedavi edilen cilt, yeni kollajen doku oluşumu ve su tutma kapasitesi yüksek genç hücreler ile tazelik ve gerginlik kazanır. Müdahale süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 45 dakikadır.

Yaşlanmaya bağlı leke, kızarıklık ve lekelerin yanı sıra dış etkenlerin, güneşin etkisiyle genç yaşta ortaya çıkan lekelerin, sıyrıkların ve UV ışınlarından kaynaklanan lekelerin tedavisinde lazerle cilt yenileme uygulanabilmektedir.

Kırışıklık tedavisi

Lazer kırışıklık tedavisi, sorunlu bölgeye lazer ışını göndermek için özel lazer ekipmanları kullanılarak yapılır. Tedavinin nasıl çalıştığı gibi, diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi, ısı ve kontrollü hasar ilkeleri baskındır. Lazer ışınları kırışıklıkları ve ince çizgileri bu şekilde onarır.

Lazer ile kırışıklık tedavisi; doğum ve emzirme döneminde olmayan, ilaç kullanmayan, aktif cilt hastalığı olmayan tüm erkek ve kadınlara uygundur. Ayrıca, bir lazer ışınının çözebileceği bir problemin boyutu da önemlidir. Lazer kırışıklık tedavileri uygulama alanına, sorunun derinliğine ve uygulanacak lazer sistemine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle seans bilgileri tedavi planı geliştirildikten sonra belirlenecektir. Lazer sisteminin dalga boyu sadece tedavi amaçlıdır ve diğer dokulara zarar verecek veya iz bırakacak etkiler sağlamaz. Bu nedenle tedavi sonrasında kalıcı iz kalmayacaktır. Tedavi sürecinden sonra tedavi edilen bölgede geçici kızarıklık olacaktır. Bu kızarıklıklar cilt rahatladıkça azalır ve kaybolur.

Fraksiyonel lazer

Fraksiyonel lazer, diğer lazer sistemlerinden farklı olarak ablatif olmayan bir teknik kullandığı için cilt yüzeyinde doku kaybına neden olmaz. Fraksiyonel lazer kullanıldıktan sonra cildin iyileşme süresi 1 ile 3 gün arasında iyileşir. 24 saat sonra kişi normal yaşama dönebilir. Fraksiyonel lazer ile cilt gençleştirme, çok açık ya da çok koyu ciltler dahil birçok farklı cilt tipine uygulanabilir. Farklı yüzey yenileme seçenekleri kırışıklıkları azaltır ve diğer birçok cilt kusurunu düzeltir. Uygulamanın uzman hekim tarafından yapılması önem taşır.
 
Üst Alt