Gültekin Uysal'dan ittifak açıklaması: Bu bir niyet beyanıdır

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DW Türkçe'den Eray Görgülü'nün sorularını yanıtladı.

Uysal, Ankara kulislerinde dillendirilen Millet İttifakı'na yönelik '2'li, 3'lü ittifaklar kurulabilir' iddialarını değerlendirdi. Yeni seçim yasasının kabul edildiği tarih olan nisan ayına işaret eden Uysal "Nisan önemli bir eşik. O değerlendirmemizi değiştirebilecek bir imkan sunuyor. 7 Nisan 2023'ten önce yapılacak seçimlerin modeli farklı olur. 7 Nisan 2023'ten sonra yapılacak seçimlerin modeli farklı olur" dedi.

Uysal, geçiş sürecinde uygulanacacak politikalar ile ilgili de "Hap şeklinde sunacağımız bir taahhüdümüz olacaktır" ifadesini kullandı. Altılı masanın Suriye politikasında uzlaşamadığı iddiaları ile ilgili olarak da Uysal "Altılı masa sözünü söyledi. Sözünü söylediği için de iktidar Esad değişecek noktasından bugün bu noktaya geldi. Suriyeliler, Suriye'ye entegre edilecek" diye konuştu.

'ÖNCE VE SONRA YAPILACAK SEÇİMLERİN MODELİ FARKLI OLUR'
Uysal Millet İttifakı'nda yeni ittifakların çıkabileceği iddiasına ilişkin soruya şöyle cevap verdi:


Cumhur İttifakı, altılı masayı hedefe alarak acaba bu birlikteliği nasıl dağıtırız gibi bir çaba içerisine girdi. Bu bir niyet beyanıdır. Bunun için de bir siyasi partiler ve seçim kanununda bir düzenleme yaptılar. Ama yasanın uygulanması için bir yıl sınırı var. Yasanın uygulanacağı Nisan ayı da önemli bir eşiktir.

O sıcak eşiğe gelmeden bu noktada bir değerlendirme yapmam açıkçası yersiz olur. Ama şunu ifade edebilirim. Nasıl 2018 seçimi öncesi iktidar yine bir mühendisliğe girişti bugün de seçim sistemiyle ilgili böyle bir düzenleme yaptılar. Ama muhalefet partileri olarak bizim görevimiz, bütün bu iktidarın mühendisliklerine, müdahalelerine karşı ortak akılla beraber en azami neticeyi üretecek formülleri de üretmektir.

Bu noktada Cumhurbaşkanlığı seçimiyle çok senkronize bir şekilde genel seçim stratejisi de zaman içerisinde daha somut hale gelir. Nisan ayı önemli bir eşik. O eşik, değerlendirmemizi değiştirebilecek bir imkan sunuyor. Siyasi partiler, kendi isim ve amblemleriyle beraber olacak şekilde bu sürece hazırlanıyor zaten. 7 Nisan 2023'ten önce yapılacak seçimlerin modeli farklı olur.
 
Üst Alt