Kritik görevlere yeni atamalar

Türkiye ile Yunanistan arasında son yıllarda yaşanan gerilim nedeniyle önemi artan Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’na Tuğamiral Burak Akçay atandı. Suriye’deki yeni gelişmeler ve olası bir harekât nedeniyle daha da önem kazanan Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’na getirilen isim ise İkinci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Selami Arslan oldu.

YUNANİSTAN İLE GERİLİM

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği; albaylıktan tuğgeneral/tuğamiral rütbelerine terfiler ile general ve amirallikte bir üst rütbeye terfiler ve atamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler, son yıllarda ciddi bir gerilim içine girdi. Kıbrıs, Batı Trakya Türk Azınlığı, hava sahası, kara suları, kıta sahanlığı, arama kurtarma (SAR) çalışmaları gibi kronik sorunlar sürüyor. Gerginlik, son yıllarda Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması nedeniyle daha da tırmandı. Millî Savunma Bakanlığı’nın tespitlerine göre; Yunanistan, askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik ihlallerini sürdürüyor.

Türkiye ile Yunanistan askeri yetkililerinin Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın dördüncüsünün Ankara’da yapılması planlanmıştı. Ancak gerilim nedeniyle bahar aylarında yapılması beklenen bu toplantı hâlâ yapılamadı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin askeri boyutunun ağırlıklı olması, Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan -Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’nın önemini daha da artırdı. Bu dairenin başındaki isim olan Tuğamiral Mevlüt Savaş Bilican, ağustos kararnamesi ile Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine atandı. Bu görev getirilen yeni isim ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Planlama Daire Başkanı Tuğamiral Burak Akçay oldu.

Bu dairenin bünyesinde; Yunanistan, Kıbrıs, Denizcilik ve Havacılık şube müdürlükleri bulunuyor. Dairenin görev alanı içine giren bazı konular özetle şöyle:

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Güven Artırıcı Önlemler kapsamına giren faaliyetleri planlamak. Bu faaliyetleri Dışişleri Bakanlığı ile koordineli bir biçimde yürütmek.

‘BARIŞ’A ARSLAN

Türkiye, iki yıl önce Suriye’nin kuzeyindeki operasyonların koordinasyonu için Hatay Serinyol’da “Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı” kurdu. Komutanlık, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı bölgelerinden sorumlu bulunuyor. Suriye’deki yeni gelişmeler nedeniyle daha da önem kazanan bu komutanlığın başına İkinci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Selami Arslan getirildi.
 
Üst Alt