Sosyal konut projesine CHP'den sert eleştiri: Dağ fare doğurdu

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi yankı uyandırdı.

İnşaat sektörüne nefes aldıracak sosyal konut projesinin, çarpan etkisiyle 2 trilyon liralık ekonomik etki yaratması bekleniyor.

Sektör temsilcileri konut projesini olumlu karşılarken, muhalefet ise "seçim yatırımı" olarak gördü.

ADVERTISING


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın projeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Akın, yazılı açıklamasında, iktidarın vatandaşlara TOKİ projesiyle 2+1 konutları aylık 2 bin 280 liradan, 3+1 konutları ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu anımsattı.

"Vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar"​


"Vatandaşların 20 yıl gibi uzun süre borçlandıran ve kıt kanaat geçinmeye maruz bırakan projeyi 'yüzyılın projesi' olarak ortaya koyabilecek tek iktidarın, AK Parti iktidarı olacağını" kaydeden Akın, "Hatırlatalım. Bundan tam 3 yıl önce Bakan Berat Albayrak 'dar gelirlilere', 'asgari ücretlilere' konut müjdesi vermişti. 20 yıl vadeli düşük faizli kredi verilen bir finansman modeli ile vatandaşın ev sahibi yapılacağını vadeden iktidar vatandaşı ev sahibi değil ama borç sahibi yaptı. Şimdi de vatandaşı borçlandırmak üzerine kurulu bir sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar." görüşünü aktardı.

"Dar gelirlİ yine ev sahibi olamıyor"​


Akın, şunları kaydetti:

"Ev sahibi olanlar yeni ev sahibi olabilirken hiç evi olmayan dar gelirliler bu iktidar döneminde yine ev sahibi olamıyor. Yani AK Parti iktidarı dar gelirliyi ev sahibi yapmıyor. TOKİ son 20 yılda 1 milyona yakın sosyal konut inşa ettiğini söylüyor. Ancak bu konutların yoksul ya da dar gelirlilerin sahibi olduğunu göstermiyor. TOKİ’nin sosyal konut projeleri kent yoksullarına da seçenekler sunuyor ancak bu seçenekler yoksul vatandaşlarımız için hiç de adil değil. Yüz yıllık dedikleri bu proje de dar gelirlilerimiz için adil olmayacak. Çünkü örnekleri ortada. Dağ fare doğurmuştur. Türkiye'nin derinleşen konut sorununa çözüm olamayacaklar."
 
Üst Alt