Tırnak Şekilleri ve İsimleri: Kısa ve Uzun Tırnaklar İçin Badem, Oval ve Kare Oval Tırnak Modeli Nasıl Yapılır?

6204f74986b24717789275df.jpg

El yapısına göre birbirinden güzel tırnak şekilleri bulunuyor. Kullanışına dikkat eden kişiler daha kısa tırnak şekillerini tercih ederken kimisi de uzun görünümlü tırnaktan yana oluyor. Özellikle son dönemlerde nail art ve protez tırnak çılgınlığı ile birlikte uzun tırnaklar tercih ediliyor.

Tırnak Şekilleri ve İsimleri

  • Oval
  • Kare-oval
  • Badem
  • Yuvarlak
  • Kare
  • Balerin
  • Stiletto
  • Flared

Oval Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f60f86b24717789275c9.jpgYuvarlak tırnaklardan daha sivrilen ama bademden daha yumuşak olan oval tırnaklar genellikle en çok tercih edilen tırnak şeklidir. Tırnak törpüsü ile tırnak kenarları törpülenerek oval tırnak elde edilebilir. Genellikle orta uzunlukta tırnaklara ve dar tırnak yataklarına sahip olanlar arasında tercih edilir.

Oval tırnaklar ellerinizin genel görünümünü uzattığından, küçük ellere sahip kişiler bu görünümü daha kullanması önerilir. Törpünüzü kullanarak tırnağınızın ucunu oval bir şekle sokun. Nötr ve nude tonlar oval tırnaklara daha uygun seçimlerdir.

Kare-oval Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f47286b24717789275a1.jpg


Kare-oval tırnak şekli adından anlaşılacağı üzere kare ve oval karışımıdır. Temel olarak, önce tırnağın üst tarafı düz bir şekilde törpülenir, kenar kısımları ise oval görüntüyü elde edebilmek için törpülenerek yuvarlanır.

Uzun veya kısa tırnakları tercih edenlerin kullanabileceği bir şekildir. Hemen hemen her renk bu tırnaklarda kullanılabilir.

Badem Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f49c86b24717789275a8.jpg


Badem tırnaklar herkesin tercih edebileceği klasik ve zarif bir görünüme sahiptir. Badem tırnakları, tırnak yatağında yumuşak bir şekilde sivri uçlu bir uca doğru sivrilmeden önce uzundur. Tırnaklarınızın, parmaklarınızın ve ellerinizin görünümünü uzatmak istiyorsanız bu şekil tam size göre.

Yumuşak bir uç oluşturmak için her tırnağı merkeze doğru şekillendirmek için törpünüzü kullanarak dışarıdan başlayın ve içeri doğru ilerleyin. Her türlü renklerle tercih edilebilen tırnak şeklidir.

Yuvarlak Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f4d186b24717789275aa.jpg


Yuvarlak tırnak şekli en doğal tırnak modelleri arasında yer alır. Genellikle doğal tırnak şeklidir. Kısa ve uzun tırnak yapısına sahip kişilerin tercih edebileceği bir şekildir. Ayrıca herkes tarafında çokça tercih edilir. Genellikle kısa kullanılan bu tırnak kırılmaların önüne geçer ve tırnağın daha sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

Yuvarlak tırnaklarda amaç, şekillendirirken tırnak etlerinizin kavisini taklit etmektir. Tırnak törpüsü nazikçe tırnaklarını yuvarlak alacak şekilde törpüleyin. İstediğiniz görünümü elde ettikten sonra tırnağını renklendirerek kullanabilirsiniz.

Kare Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f4f486b24717789275ad.jpg


Hemen hemen herkesin beğendiği modellerden birisi olan kare tırnak şekli için uzun ve orta uzunluklar tırnağa ihtiyaç duyulur. Ancak kenarları sivri olduğundan dolayı kırılmaya yatkın olurlar. İnce parmaklarda zarif duran bu modelin kırılgan tırnağı olmayan kişilerin tercih etmesi öneriliyor.

Kare tırnak şeklini elde etmek için tırnakların düz bir şekilde kesilmesi gerekir. Ardından törpü yardımıyla tırnaklar düz bir şekilde törpülenmelidir. Tırnak kare şeklini alana kadar işlem devam edilmelidir. Ardından kişi dilediği renkte ojeler ile tırnaklarını renklendirebilir.

Balerin Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f52886b24717789275b2.jpg


Balerin tırnak adını ve şeklini balerin ayakkabısından almaktadır. Son dönemler sosyal medya mecralarında herkesin karşısına çıkan bu model oldukça popülerdir. Stiletto tırnağın ucunun kütleştirilmesi ile elde ediliyor. Pek çok nail artın yakıştığı bu tırnak şekline ballerina da deniliyor.

Bu tırnak şekli elleri daha uzun gösterirken iddialı nail artlar oldukça yakışıyor. Törpü yardımıyla stilleto tırnak şeklinin ucunu kütleştirilmesi sonucunda elde ediliyor.

Stiletto Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f63a86b24717789275cb.jpg
Stiletto tırnak denince akla sivri ve uzun tırnaklar geliyor. Günlük hayatta bu tırnakları kullanmak biraz zor olsa da pek çok kişi tarafından görünüşü nedeniyle tercih ediliyor. Bu tırnak görünümü elde etmek için tırnakların yeterince uzun olması gerekiyor.

Stiletto tırnak şeklini elde etmek için kenarlardan başlayarak üçgen şekilde törpülemek gerekiyor. Tırnakların ucunu sivrileştirene kadar işlemin devam edilmesi şart. Böylece tırnaklarının ucu daha sivri görünecek. Daha sonra sünger törpü ile tırnaklarını pürüzsüzleştirerek stiletto tırnak görünümünün tadını çıkarabilirsin.

Flared Tırnak Şekli Nasıl Yapılır?

6204f69886b24717789275d5.jpg


Flared tırnak şekli lale tırnak olarak da biliniyor. Farklı tırnak şekillerinin ortaya çıkması ile popülerleşen bu görünüm dışarı doğru genişliyor. Ancak bu tırnak modelini elde etmek için protez veya jel tırnaklar tercih edilmelidir.


Tırnak Nasıl Törpülenir? Tırnak Törpülerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tırnaklar Nasıl Kesilir? El Ve Ayak Tırnakları Hangi Sırayla Kesilir?
Evde Fransız Manikürü (French Oje) Nasıl Yapılır?
 
Üst Alt