Yaz aylarında cilt güzelliğini korumak için öneriler

626530f186b24413204cbc09.jpg

Malike Güner, "Cilt bakımı için yaz aylarında gözenekleri tıkayacak yağlı ürünler kullanılmamalı. Deniz suyu yararlı, havuz suyu zararlı. Güneş kremini dikkatli seçin. Güneş ışınları ciltte yaşlanmaya neden olabilir.

Yaz aylarında cilt bakımı yapılırken çok derin peeling’ler, derin soyma işlemleri yapılmamalıdır. Çünkü bu tarz cilt bakımı işlemleri güneş nedeniyle ciltte leke bırakabilir. Tatile gitmeden özellikle nem maskesi, etkili cilt bakımları, derin olmayan lekeler için tedaviler ve anti-aging cilt bakımları yapılabilir. Güneş nedeniyle çizgiler, kırışıklıklar derinleşir. Cilt bakımı dışında kuruluk için de krem kullanılmalıdır" dedi.

"Cilt bakımına ve kolajen kullanımına hangi yaşlarda başlanmalı?" sorusunu yanıtlayan Malike Güner, "Ergenliğe girdikten itibaren cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin de başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile sorunsuzca atlatılabilir.

Gençlerde cilt bakımında özellikle temizliğe dikkat etmek gerekir. Ergenlik çağındaki gençler mutlaka yüzlerini günde bir ya da iki defa bir temizleyici ile temizlemelidirler. Yüz temizliği için likit bir sabun ya da temizleyici kullanılabilir. Bu günlük temizliği sivilcelenme başlasa da, başlamasa da yapmak gerekir. Cilt bakımı, sadece yüzeysel olarak yapılmamalıdır. Kişinin yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi gerekir. Asitli içecekler, yağlı ve fast food yiyecekler, kuruyemiş, ketçap, mayonez, patates kızartmasının aşırı tüketilmemesi ve bol su içilmesi alışkanlığı çocuklara erken yaşta kazandırılmalıdır. 23-24-25, bu yaşlarda likit kolajen kullanımına başlamanız cildinizin kolajen kaybı ile yaşayacağı olumsuz etkileri bir hayli geciktirecektir. Eğer 25 yaş üzeri iseniz, kolajen kullanımına hemen başlamalısınız!" diye konuştu.

Ürün alırken nelere dikkat edilmeli?

1- Mutlaka içeriğini inceleyin.

2- Aldığınız ürünlerin kimyasal içeriğine baktıktan sonra almaya karar verdiyseniz önce cildinizin ufak bir bölgesinde test etmeyi unutmayın.

3- Cilt bakım ürünleri veya makyaj malzemeleri alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cildi iyi tanımaktır.

4- Ürünlerinizin özellikle de kremlerinizin orijinal ve Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına özen gösterin.

5- Alacağınız ürünün ambalajı açılmış ise asla almayın.

6- Cilt bakım ürünleri kişiye özel olmalıdır. Toplumda en çok yaptığımız hata ne yazık ki başkasına iyi gelen herhangi bir ürünün bize de çok iyi geleceğini düşünmemizdir.

7- Kokulu ürünlere dikkat edin! Bazen bir şey alacağımız zaman ambalajı, rengi kokusu bizi o kadar etkiler ki, sanki aldığımız ürün dünyanın en iyi ürünü veya parçası gibi hissederiz. Bu tarz konuları bir şey olmaz diyerek hafife almayın. Çünkü bazen reaksiyonlar cildinizde kalıcı etki bırakabiliyor. Haberlerde alerji sonucu şişen yüzler, dudaklar, yanık derecesine ulaşan eller veya ciltler elbette görmüşsünüzdür. Cilt sağlığınızı tehlikeye sokacak etkenlerden uzak durmalısınız.

Cilt tiplerine göre tavsiyeler

626530fd86b24413204cbc0b.jpg


Normal cilt


Görünümü şeffaf, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekler kapalı ve pürüzsüz bir cilt tip normal cilt olarak kabul edilir. En sorunsuz cilttir. Kullanılabilecek ürünler; 20-30'lu yaşlarda krem veya süt tipi makyaj temizleyiciler, sabunsuz köpüren jel temizleyiciler, alkol oranı normal tonik yüzde 5-7.5 hafif nemlendiriciler ve haftada 1-2 kez peeling krem tercih edilebilir. 30'lu yaşlardan itibaren haftada 1-2 günden başlayarak uygulanan besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve maskelere 40'lı yaşlarda bol vitamin ve besleyici maddeleri içeren anti-aging serum ve kremler eklenmelidir.

Kuru cilt

Görünümü mat, yağ salgılanması normalin altında ve nem oranı çok düşük bir cilt tipidir. Hem beyaz hem de esmer cilt tiplerinde rastlanabilir. Gözenekler ufak ve kapalıdır. Kullanılabilecek ürünler; krem veya süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun bir nemlendirici, yoğun yağ ihtiva eden besleyici gece kremi, nem ve yağ depo edici maskeler, göz çevresi ve boyun kremleri, peeling krem, yaş ilerledikçe serumlar ve ampuller eklenmelidir. Bu tip ciltler, 20’li yaşlardan itibaren özellikle güneşten ve rüzgardan çok çabuk etkilenirler ve hızla kırışma eğilimindedirler. Bu yüzden yaz-kış bakım ürünlerinin ardından güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmemelidirler.

Karma cilt

T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı, yanaklar ve göz çevresi daha normal ve kurudur. Bazen nemsizlik söz konusu olabilir. Yağlı kısımlarda gözenekler açık olabilir, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Diğer bölgelerde gözenekler kapalıdır. Kullanılabilecek ürünler; süt ve jel tipi temizleyici, alkol oranı düşük tonik (yüzde 3-5), cildin ihtiyacına göre nemlendirici, temizleyici, sıkılaştırıcı maskeler, peeling krem, 30'lu yaşlardan itibaren cildin ihtiyacına göre gece kremi ve göz çevresi kremi ilave edilmelidir. Karma ciltler iklimlerden çok etkilenir. Yazın yağlı bölgeler daha çok yağlandığından akne sorunu olur. Kış aylarında ise yanaklar çok kurur, gerilme pullanma, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar.

Hassas cilt

Deri, damarları gösterecek kadar incelmiştir. Kızaran, kaşınan dalga dalga olan ve yanan bir cilt türüdür. Kötü koşullara hemen reaksiyon gösterir. Genellikle alerjik bir yapıya sahiptir. Susuz ve çok gerilen ciltlerdir. Kullanılabilecek ürünler; süt tarzı temizleyiciler, alkolsüz tonik ve hassasiyet giderici bakım kremleri. Bu cilt tipine sahip kişiler, yeni bir kozmetik ürün satın almadan önce, o ürünü kulak arkası veya dirseğin iç kısmı gibi bir bölgede üç gün kadar denedikten sonra herhangi bir reaksiyonla karşılaşmadıkları takdirde yüzlerine kullanmalıdırlar.

Yağlı cilt

Görünümü parlak ve yağlıdır. Gözeneklerin içi dolu ve açık, siyah noktalı, sivilceye müsait cilt tipidir. Kullanılabilecek ürünler; jel tipi temizleyici, alkollü tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici-sıkılaştırıcı maskeler ve peeling krem.

Akneli yağlı cilt

Yağ salgısı normalin üstünde olduğundan devamlı parlayan bir cilttir. Sivilce, akne ve siyah nokta yoğundur. Gözenekler genişlemiş, içleri doludur. Nem oranı normaldir. Akne; mutlaka bir dermatolog denetiminde, medikal olarak tedavi edilmelidir. Medikal tedaviye ek olarak günlük bakımda verilebilecek ürünler; sabun veya jel tipi temizleyici, alkol oranı yüksek tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici ve sıkılaştırıcı maskelerdir.

Olgun cilt

Olgun cilt, hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipidir. Özellikle menopoz sonrasında östrojen hormonu eksikliğine bağlı olarak cilt nemsizleşir, yağ bezeleri salgısında yüzde 50’nin üzerinde azalma olur. Deride incelme, sarkma, derin çizgiler ve cilt lekeleri meydana gelir, kılcal damarlar yüzeye çıkar, yer yer yağ topakları gelişir, gözenekler genişler. Özellikle 35 yaşından itibaren uygulanan kürler, cildin güzelliği için önemlidir. Kullanılabilecek ürünler; süt veya krem tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun nemlendirici, besleyici, hücre yenileyici bakım kremi, yağ ve nem depo edici hücre yenileyici maskeler, serim, ampuller ve peeling kremleridir.
 
Üst Alt