Yaz aylarında hangi uygulamalardan uzak durulmalıdır?

62b1610286b24511004e0690.jpg

Estetik cerrahi için mevsimsel zamanlama koşulları yoktur. Ancak serin bir yerde kalırsanız meme ameliyatı, karın germe ve liposuction gibi ameliyatlardan sonra koruyucu korseler takmanız mümkündür. Güneşten ve ısıdan korunuyorsa, bir bakım rutini yaptırmanızda bir sakınca yoktur. Islak veya kuru hava, sıcak veya soğuk hava da ameliyat için etkili koşullar değildir ve ameliyat sonrası kanama riski vardır. Yaz aylarında ameliyat sonrası iyileşme döneminde ödemin giderilmesine dikkat edildiğinde kış aylarına göre anlamlı bir fark görülmez.

Yaz aylarında yapılabilen işlemler olduğu gibi uzak durulması gereken işlemlerde vardır. Bu işlemlerden uzak durulması gerekir çünkü güneş ışığı işlem bölgesinde geçmesi zor lekelenmelere yol açabilir. Uzak durulması gereken işlemler ise; kimyasal peeling ve lazer epilasyondur.

Yaz döneminde yaptırılabilecek işlemler

Göğüslere yönelik işlemler


Sık kilo alma, verme, doğum veya hormonal problemler nedeniyle göğüsler deforme olabilir. Bu nedenlerle göğüs ameliyatı yaz aylarında yapılmaktadır. Meme büyütme işlemi özellikle doğum sonrası küçülen göğüsler için tercih edilen bir yöntemdir. İsteğe göre dikleştirme ameliyatı ile bir arada yapılabilir. Genel anestezi ile yapılan işlem yaklaşık 2 saat sürer. Bir gün hastane yatışından sonra dinlenme süreci evde devam eder. Bu süreçte kişi spordan ve ağır kaldırmadan uzak durmalıdır.

Büyük göğüsler görünümün yanında birçok sağlık sorununa da yol açar. Bel, omuz, boyun ve sırt ağrıların genellikle kadınlarda sebebi olmasından fazla büyük göğüslerdir. Yapılacak göğüs küçültme ameliyatı ile göğüsler kişinin vücudu ile orantılı şekilde küçültülür. Genel anestezi altında yapılan işlem sonrası kişiye cerrahi sütyen giydirilir. Ödem ve renk değişimlerin oluşması zaman içerisinde kendiliğinden geçer.

Sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz

Fit görünen sıkı bir vücut herkesin hayali. Bunun için yapılan işlemler ise genellikle liposuction ile karın germe oluyor. Bu yöntemler ile sırt, karın, kalça ve bel bölgelerinde biriken fazla yağlar alınarak kişi daha şekilli bir görünüme kavuşuyor. Yağ aldırma işlemi olarak bilinen liposuction uygulama amacı bölgesel zayıflamadır. Bu yöntem sayesinde bel, basen, kalça, kol gibi dirençli yağların bulunduğu bölgelerde uygulama yapılabilir. İşlemin uygulanması ise oldukça kolaydır. Lokal anestezi ile işleme başlanır. Liposuction için özel üretilen kanüller ile yağ dokularına girilir. Kişinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ölçüde yağ çekilir ve sonucunda incelme sağlanır. Uygulama sonrasında ise kişiler 3 gün içerisinde günlük yaşamlarına geri dönebilirler. İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Daha etkili ve sağlıklı sonuçlar için 1 ay boyunca özek korse giyilmesi tavsiye edilir. Net etki ise 1 ay içerisinde gözlenir.

Yaz aylarında estetik yaptırmak isteyenlere öneriler

-Ameliyat yerleri doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.

-Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.

-Yüz bölgesi ile ilgili bir estetik işleme başvurulduysa kenarlıklı şapkalar kullanılabilir.

-Burun ameliyatı olanlar bir süre güneş gözlüğü takmamalıdır.

-Klimatize edilmiş ve iyi havalandırılmış ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterilmeli, aşırı sıcak havada dışarıda durulmamalıdır.

-Havuz ve denize girmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

-Enfeksiyon riskini engellemek için başkalarının havlu ve kıyafetleri kullanılmamalıdır.
 
Üst Alt